Symulacje procesów wytwarzania stają się coraz bardziej powszechnym elementem nowoczesnego projektowania produktów. Aby efektywnie zaplanować nowy wyrób, konieczne jest przeanalizowanie sposobu jego wytwarzania już na etapie projektu. Można to zrobić z pomocą pakietu Altair Inspire, który umożliwia symulację kluczowych procesów odlewniczych, wtrysku i ekstruzji, gięcia blach oraz druku 3D.
Podczas webinaru omówiliśmy Inspire Cast – intuicyjne narzędzie do analizy procesów odlewniczych. Platforma pozwala na szybkie i precyzyjne symulacje różnych technologii odlewania, wspierając optymalizację i weryfikację projektów jeszcze przed rozpoczęciem produkcji.
W trakcie spotkania omówiliśmy:
Dr inż. Jakub Stec – inżynier CAE/CAD, pracownik naukowy oraz trener. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Jego głównym obszarem zainteresowań naukowych jest komputerowa nauka o materiałach, w szczególności modelowanie procesów transportu, degradacji materiałów oraz zagadnienia odwrotne. Działalność naukową łączy z pracą w przemyśle i biznesie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy i szkoleniu nowych użytkowników w różnych środowiskach CAE i CAD. Kierownik i wykonawca projektów naukowych skupiający się na modelowaniu numerycznym procesów transportu w rzeczywistych geometriach 3D uzyskanych na bazie mikro- i nanotomografi komputerowej.
Radykalnie nowe projekty w połączeniu z nowymi materiałami wymagają od projektantów wczesnej oceny wykonalności. Inspire Cast pozwala zaangażować się w symulacje już na wczesnym etapie, aby przewidzieć potencjalne problemy – szybko, intuicyjnie i bez konieczności długiego szkolenia. W miarę doskonalenia procesu, możliwość dalszych analiz i optymalizacji sprawia, że Inspire Cast jest niezastąpionym narzędziem na każdym etapie cyklu rozwoju produktu – od wstępnego projektu po produkcję.
W branży odlewniczej typowe jest w pierwszej kolejności projektowanie procesu, a następnie jego symulacja. Inspire Cast odwraca to podejście, umożliwiając użytkownikom rozwój procesu wraz z ich pomysłami. Symulację napełniania formy można rozpocząć korzystając z wirtualnych wlewów, które poprowadzą użytkownika przez obszary porowatości i zasugerują odpowiednie położenie podajników kompensacyjnych. Każdy z procesów – odlewanie do kokil, do form piaskowych, metodą traconego wosku, wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe oraz z przechyłem – mają dostępne szablony z przewodnikiem, które ułatwiają optymalizację i dopracowanie technologii.
Najnowocześniejsza, dwufazowa formuła elementów skończonych pozwala na bardzo precyzyjne odwzorowanie procesu napełniania i krzepnięcia. Pomaga to w tworzeniu wysokiej jakości odlewów z wysokimi marżami.