Analizy strukturalne, mogą znacząco przyśpieszyć rozwój nowego produktu, już nawet na wczesnych etapach projektu. Klasyczne rozwiązania przeznaczone do symulacji bardzo często są czasochłonne oraz wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Aby usprawnić proces projektowy konieczne jest zastosowanie narzędzi innej klasy.
W ramach webinaru zaprezentowaliśmy innowacyjne rozwiązanie od firmy Altair – SimSolid. Jest to bezsiatkowe narzędzie do analiz strukturalnych, przeznaczone dla projektantów, inżynierów i analityków, umożliwiające analizy dużych złożeń w znacznie krótszym czasie niż z wykorzystaniem typowych rozwiązań symulacyjnych.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały:
Dr inż. Jakub Stec – inżynier CAE/CAD, pracownik naukowy oraz trener. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Jego głównym obszarem zainteresowań naukowych jest komputerowa nauka o materiałach, w szczególności modelowanie procesów transportu, degradacji materiałów oraz zagadnienia odwrotne. Działalność naukową łączy z pracą w przemyśle i biznesie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy i szkoleniu nowych użytkowników w różnych środowiskach CAE i CAD. Kierownik i wykonawca projektów naukowych skupiający się na modelowaniu numerycznym procesów transportu w rzeczywistych geometriach 3D uzyskanych na bazie mikro- i nanotomografi komputerowej.
Unikalna technologia Altair SimSolid całkowicie eliminuje upraszczanie geometrii i siatkowanie: dwa najbardziej czasochłonne, wymagające specjalistycznej wiedzy i podatne na błędy zadania wykonywane w tradycyjnej analizie strukturalnej.
Zaprojektowany z myślą o analizie skomplikowanych części oraz dużych złożeń, które trudno jest efektywnie modelować za pomocą tradycyjnych metod elementów skończonych (MES). Altair SimSolid doskonale radzi sobie z nierównymi powierzchniami styku, mającymi zarówno szczeliny, jak i zachodzącą na siebie geometrię.
Altair SimSolid jest szybki – czas rozwiązania zazwyczaj mieści się w przedziale od kilku sekund do minut, nawet na standardowym komputerze PC, umożliwiając szybkie i dokładne porównanie wielu scenariuszy projektowych.
Statyka liniowa, modalna, linearyzacja naprężeń, termiczna, sprzężona termiczno-naprężeniowa, statyka nieliniowa (kontaktowa, materiałowa i geometryczna), analiza zmęczeniowa, superpozycja liniowa, dynamika liniowa (czas, częstotliwość i odpowiedź losowa).
Izotropowe, elastoplastyczne, ortotropowe, części sztywne i ciała płynne.
Połączenia klejone, ślizgowe i rozłączne z tarciem, śruby, złącza wirtualne, spawy (punktowe, laserowe i pachwinowe), nity, kleje, przeguby i tuleje.
Nieruchome, przesuwne, zawiasowe, siła, ciśnienie, grawitacja, obciążenia termiczne, bezwładnościowe, odciążenie bezwładnościowe, dokręcanie śrub/nakrętek, hydrostatyczne, łożyskowe, rozszerzalność objętościowa i skurcz, masa rozłożona i zdalna oraz obciążenia zdalne.
Odczytuje wszystkie popularne formaty plików CAD/PLM, w tym: CATIA, NX, PTC/Creo, Inventor, Fusion 360, SOLIDWORKS, JT, STEP, VDA, Parasolid, ACIS, PLMXML, CGR, STL. Bezpośrednia integracja danych z Onshape i Teamcenter.
Wykresy konturowe z przemieszczeniami, naprężeniami i odkształceniami, animacje zdeformowanych kształtów, etykiety max/min, sondy punktowe, wykresy XY, siły reakcji/kontaktowe, siły śrub/nakrętek, siły zgrzein punktowych, częstotliwości i kształty modów, współczynniki udziału modów, współczynniki bezpieczeństwa.