W tym webinarze przedstawione zostanie kilka przykładów numerycznych rozwiązanych przy użyciu OptiStruct w celu zademonstrowania różnych typów wyboczenia. Dla wszystkich przedstawionych przykładów przeprowadzana jest jedynie analiza ukryta. Zakłada się, że materiał jest elastyczny. W przykładach zastosowano zarówno nieliniowe, ukryte metody statyczne, jak i metody przejściowe.
Wyboczenie można zdefiniować jako zjawisko charakteryzujące się dużym nagłym odkształceniem na skutek utraty sztywności. Utrata sztywności jest spowodowana naprężeniami ściskającymi membrany/wypadkowymi siłami ściskającymi membrany, wywołanymi przyłożonym obciążeniem. Wyboczenie można ogólnie podzielić na 1) wyboczenie rozwidlenia i 2) wyboczenie w punkcie granicznym. Punkt na krzywej siła-ugięcia, w którym konstrukcja wykazuje wyboczenie, nazywany jest punktem krytycznym lub obciążeniem krytycznym. Punktem krytycznym może być punkt rozwidlenia lub punkt graniczny, w zależności od rodzaju wyboczenia. Reakcja konstrukcji podlegającej wyboczeniu może być sprężysta lub niesprężysta.
mgr inż. Mateusz Włodarski – absolwent Akademii Morskiej w Gdyni, Wydziału Mechanicznego oraz Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Od 5 lat związany z produktami Altair, zapewniający dobór rozwiązań oraz wsparcie techniczne jako Application Engineer.
OptiStruct oferuje solvery dla liniowych i nieliniowych analiz w zakresie statyki i dynamiki, drgań, akustyki, zmęczenia, wymiany ciepła i dyscyplin wielofizycznych. Rozwiązania są dokładne, szybkie i wysoce skalowalne na CPU i GPU.
OptiStruct to pionierskie rozwiązanie w obszarze innowacyjnych technologii optymalizacji. Za jego sprawą upowszechniły się: topologia odporna na awarie, topologia wielomateriałowa i optymalizacja wielomodelowa.
Usprawnij przepływ pracy, zredukuj powtarzalne zadania i zminimalizuj błędy poprzez analizę i optymalizację atrybutów z wielu dziedzin (np. wytrzymałość, wibracje, zużycie) przy użyciu jednego modelu.
Solidne i dokładne rozwiązania liniowe NASTRAN mogą być wykorzystywane do symulacji wytrzymałości i odkształceń w całym procesie weryfikacji konstrukcji – w niemal każdej branży.
Szybko rozwijające się funkcje nieliniowe obejmują nowoczesne, wydajne algorytmy kontaktowe, modelowanie śrub i uszczelek, materiały hiperelastyczne oraz analizy termiczne.
Od topologii do kształtu – OptiStruct jest sprawdzoną w branży technologią optymalizacyjną, napędzającą innowacyjne, lekkie i eleganckie projektowanie wielu powszechnie używanych produktów.
Unikalne możliwości i zintegrowane specjalistyczne solvery (AMSES i FASTFR) umożliwiają przeprowadzenie skutecznych analiz diagnostycznych – od pojedynczych części do całego pojazdu.
Symulacja termomechaniczna i sprzężenie solverów dla złożonych zjawisk, w tym interakcji pomiędzy płynem a strukturą oraz polem elektromagnetycznym a strukturą
Projektuj i optymalizuj części kompozytowe – od kształtu warstw do schematu ich układania – oraz druk 3D z uwzględnieniem złożonych struktur kratowych.