W najnowszej odsłonie programu Altair Inspire 2022.3 dostępny jest nowy dla tego programu typ analiz – analiza przepływu CFD. Podczas webinaru przedstawimy demonstrację nowej funkcjonalności a także warunki brzegowe jakie można zdefiniować oraz jakie wyniki można uzyskać. Funkcja działa w oparciu o obliczenia za pomocą zarówno procesora (CPU) jak i karty graficznej (GPU) i działa w oparciu o solver AcuSolve.
Altair Inspire to rozwiązanie firmy Altair do tzw. projektowania opartego o symulację (simulation driven design). Inspire zastosowany na wczesnym etapie cyklu rozwoju produktu przyspiesza tworzenie, optymalizację i badanie innowacyjnych, strukturalnie wydajnych części i zespołów poprzez współpracę. Wielokrotnie nagradzane doświadczenie użytkownika Inspire w zakresie tworzenia i modyfikowania geometrii można opanować w ciągu zaledwie kilku godzin i zapewnia niezawodną moc solwerów Altair do:
Inspire umożliwia zarówno analitykom symulacji, jak i projektantom szybsze, łatwiejsze, a przede wszystkim wcześniejsze przeprowadzanie analiz typu „co by było, gdyby”, zachęcając do współpracy i skracając czas wprowadzania produktu na rynek.
mgr inż. Mateusz Włodarski – absolwent Akademii Morskiej w Gdyni, Wydziału Mechanicznego oraz Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Od 5 lat związany z produktami Altair, zapewniający dobór rozwiązań oraz wsparcie techniczne jako Application Engineer.
Altair zintegrował narzędzia do zarządzania cyklem życia produktu z dwukierunkowym połączeniem z systemami PDM, umożliwiając jednocześnie łatwe zarządzanie wieloma wariantami i podsystemami w ramach tego samego modelu.
Narzędzie stanowi źródło wysokiej jakości symulacji wielodyscyplinarnych, wielofizycznych i wielomodelowych dla coraz bardziej złożonych i połączonych produktów i zróżnicowanych środowiskach pracy.
HyperWorks to ujednolicone środowisko CAE dla rozwoju produktu zbudowane na fundamencie Altair® HyperMesh®, najbardziej zaufanego standardu branżowego dla modelowania i wizualizacji FE.
Przyspiesz rozwój produktu dzięki nowym procesom roboczym zoptymalizowanym pod kątem określonych procesów, takich jak analiza zmęczeniowa, optymalizacja projektu koncepcyjnego, modelowanie CFD, eksploracja projektu i inne.
Dzięki wydajnemu zarządzaniu montażem i dwukierunkowym połączeniom z systemami PDM można za sprawą narzędzia łatwo zarządzać wieloma wariantami i podsystemami w ramach tego samego modelu.
Wykorzystaj intuicyjne możliwości modelowania bezpośredniego, aby szybko tworzyć i oceniać alternatywy projektowe. Wprowadzaj nowe zmiany geometrii bezpośrednio do istniejącego modelu FE.
Zarówno nowe, jak i dotychczasowe doświadczenia HyperWorks są dostępne bez utraty dotychczasowej funkcjonalności. Wszystkie modele, skrypty i procesy HyperMesh nadal działają.
Skróć czas budowy modelu dzięki wydajnym procesom roboczym obejmującym: tworzenie i edycję geometrii, ekstrakcję środkowej powierzchni, siatkowanie powierzchni i siatkowanie środkowe oraz korekcję jakości siatki.
Morphing nie jest już narzędziem przeznaczonym dla ekspertów. Łatwe do nauczenia się funkcje morphingu siatki w HyperWorks zwiększają wydajność zespołów pracujących nad modelami symulacyjnymi na wczesnym etapie rozwoju produktu.